“İSTANBUL-GYENGJU DÜNYA KÜLTÜR EXPO 2013”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ev sahipliğinde Kore Cumhuriyeti ile İstanbul - Gyeongu arasında "Dünya Kültür Expo 2013” etkinliğini gerçekleştirmek üzere mutabakat zaptı imzalandı.

“İSTANBUL-GYENGJU DÜNYA KÜLTÜR EXPO 2013”

31 Ağustos - 22 Eylül tarihleri arasında  Güney Kore Devleti ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ortak çalışması ile İstanbul’da “İstanbul-Gyengju Dünya Kültür Expo 2013” etkinliği organize edilecek. Etkinlik bir kültür fuarı şeklinde gerçekleşecek, Türkiye ve Güney Kore’nin yanı sıra dünyanın farklı coğrafyalarında yer alan onlarca ülke kendi kültürünü tanıtma, performanslar sergileme imkanı bulacaklar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2013 yılında gerçekleştireceği en büyük kültür sanat organizasyonu olan etkinlik 31 Ağustos tarihinde  Sultan Ahmet Meydanı’nda her iki ülkenin Cumhurbaşkanları ve kardeş ülkelerden davet edilen üst düzey devlet yetkililerinin katılımı ve özel bir gösteri ile açılacak, 22 Eylül’de son bulacak.

Etkinlik açılış programına  başta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, iki ülkenin cumhurbaşkanları, başbakanları ve üst düzey yöneticileri olmak üzere yaklaşık 1500 kişilik  VIP konuk katılacak..

Etkinliklerin yapılacağı mekanların bağlı olduğu belediyelere Expo boyunca kendi kültürel performanslarını ve tanıtımlarını yapma imkanı sunulacak. Expo süresi boyunca etkinlikleri yaklaşık 40.000 Korelinin izlemesi bekleniyor.

İstanbul-Gyengju Dünya Kültür Expo 2013 organizasyonu süresince Kore-Türkiye  A Milli Futbol Takımı Dostluk Maçı, Korean Wave Auto Cravan  ( İpek Yolunu Takip Eden Araba Konvoyu),Türk- Kore Geleneksel Moda Şovu, Senfoni Orkestrası Konserleri, Dövüş Sporları Gösterileri, Sergiler, Film Festivali, Geleneksel ve Modern Tiyatro Gösterileri, Geleneksel ve Modern Tiyatro Gösterileri, El Sanatları Performansları, Edebiyat Sempozyumu, Popüler Müzik Stadyum Konserleri, Ticari Firma Tanıtım Standları, Ülke Kültürleri Tanıtım Stadları, İstiklal Caddesi Festival Yürüyüşü gibi etkinlikler gerçekleştirilecek.

Ülkelerin hem geleneksel kültürlerini tanıttığı hem de günümüz kültür ve sanat yapıtlarını sergilediği fuar için İstanbul’un merkezi konumunda bulunan kongre, konser ve sergi salonları, açıkhava tiyatroları, stadyumları ve  meydanları sahne olma görevini üstlenecekler.

İstanbul-Gyengju Dünya Kültür Expo 2013 Tanıtım Filmi İçin Tıklayınız

 

UÇUYORUM 89.BÖLÜM GYEONGJU İÇİN TIKLAYINIZ

 

 
Okuyucu Yorumları

Bu habere ilk yorum yazan siz olun!

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış