FRANSA'DA MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKEN 10 YER

Aşıklar şehri Fransa’ya seyahat planlıyorsanız, Fransa'nın görülmeye değer en güzel 10 mekanı için listemize bir göz atın...

10-Eiffel Kulesi, Paris

Tüm dünya’da Paris’in hatta Fransa’nın sembolü olan bu demir kuleyi mutlaka görmelisiniz. 1889 yılında tamamlanan Eiffel kulesi, ismini de burayı inşaa eden firma olan Gustave Eiffel’den almıştır. Yılda 6 milyon turist çeken ve en büyük cazibe merkezlerinden biri olarak kabul edilen Eiffel kulesi, ayrıca dünya’nın en güzel mimari yapılarından biri olarak gösteriliyor.

Eyfel Kulesi 1887 ile 1889 yılları arasında Gustave Eiffel'in firması tarafından, Fransız Devrimi'nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen Paris fuarının giriş kapısı olarak inşa edilmiştir. 

3.000 işçi 26 ay boyunca 18.038 adet demir parçayı 2,5 milyon perçinle bir araya getirdi. Hiç ölüm vakası yaşanmamış olması, o günün şartlarında şaşırtıcı bir durumdur. Eyfel Kulesi rüzgâra minimum direnç sağlayan kafes sistemli olarak yapılmıştır. Kuvvetli kasırgalarda kulenin tahmîni salınımı sâdece 22 santimetredir.

9-Notre Dame Katedrali, Paris

Paris’te bulunan dünyaca ünlü bir katedral olan Notre Dame, fransız gotik mimarisinin de en güzel örneklerindendir.19. yy başlarında Paris şehir planlamacıları, katedralin bakımsızlığından ötürü katedrali yıktırmak istemişlerdir. Ünlü Fransız yazar Victor Hugo, halkın ilgisini çekmek için Notre Dame’ın Kamburu adlı romanını yazmış ve bundan sonra Notre Dame herkes tarafından tanınmaya başlamıştır.

8-Louvre Müzesi, Paris

1793 yılında açılan Louvre müzesi, Fransa’nın ilk devlet müzesidir. Leonardo Da Vinci’nin ünlü Mona Lisası da burada bulunmaktadır. Ama tabiki bunun yanında yaklaşık 35.000 parça önemli eser de bulunmaktadır. Bu müzenin tamamını gezmek 28 gün sürmektedir. Ancak Paris’e kadar gidip te Louvre müzesinin havasını koklamadan dönmeyin deriz.

7-Versay Sarayı, Versay

Versay sarayı, Paris’in sadece 25 km güneybatısında bulunuyor. Eskiden Fransız Kral ve kraliçelerinin yaşadığı bu saray, şimdi müze olarak kullanılıyor. Buraya gidip yarım gününüzü hem muhteşem bahçelerini, sarayın içini hem de bahçenin en güzel yerine bakan Aynalı galeriyi gezebilirsiniz.

6-Normandiya Bayeux Plajları

Şimdi de Fransa’nın kuzeyinde bulunan Normandiyaya gidiyoruz. Bayeux da Normandiya bölgesinde bulunan bir kasaba. Bayeux katedrali ve orada sergilenen bayeux tapestry ile meşhur olan bu yer çok güzel sahillere sahip olduğundan dolayı iyi bir tarihi gezi için mükemmel bir merkezdir. Burayı günübirlik geziyle de gezebilirsiniz.

5-Bordeaux

Dünyanın en büyük ve en eski şarapları bu bölgede üretilir. Özellikle Fransızlar kırmızı şarap konusunda çok iddialıdırlar. Şarap üretimi konusunda çok elverişli bir iklime sahip olan bölgede bulunan şarap fabrikalarını gezebilirsiniz.

4-Nice, Cannes, Monaco

Nice ve Cannes, Fransa’nın yazlık yerlerinden biri. Eğer Cannes Müzik Festivali sırasında oradaysanız, ünlü isimleri de burada görme şansına sahip olabilirsiniz. Daha sonra bir otobüs ile dünya’nın en zengin ama en küçük ülkesi olan Monaco’ya gidebilir ve buradaki kumarhaneleri gezebilirsiniz.

3-Şanzelize, Paris

Şanzelize, Paris’in en uzun caddesi. Burada birbirinden güzel restorant ve cafelerde keyif yapabilir, ünlü markaların mağazalarında alışveriş yaparak gününüzü geçirebilirsiniz.

2-Lyon

Fransa’nın güneydoğusunda bulunan bu kent, Paris’ten 470 km uzaklıktadır. Fransız iş dünyasının merkezlerinden biri olan Lyon, Fransız gastronomisinin de merkezidir.

1-Marseille

Tarihi geçmişi ile ilgi odağı olan şehrin en önemli özelliklerinden birisi; Avrupa’nın en önemli kaplıcalarından biri olan “Baden-Baden” kaplıcalarının bu şehirde olmasıdır. Ayrıca aralık ayında Starsbourg’da kurulan Noel Pazarı da turistleri buraya çekmektedir. 

 

 

 
Etiketler »
Okuyucu Yorumları

Habere 1 yorum yapıldı.

  • herula@bbss.com.tr Hakan ERULA 20.02.2013 16:14:21

    10 yeri görmedim ama Notre Dame Katedrali Versay Sarayı Sanzelize oraları gördüm St Gallen - Paris arac ile 8 saat yolculuk yaparak geldik gezdik nehirde tekne turu yaptık kliseler müzeler sansımıza hava acıktı ancak araca dönerken bir yagmur sanzelizede icimize kadar ıslandık haziran 12 i2012 o yagmurda sanzelizde olmak vardı dedik ve olduk ordan hotele gectik göl kenarında catı katı icinde süpeer bir hoteldi sabah kahvaltıya mütakip münich devam etmeye basladık gezilecek cok güzel yerler var simdi gitmek istedigimiz yerler Roma Floransa Venedik Barcelona Madrid Valencia Fiortlar Norvec Oslo tarafı Küba

  • Toplam 1 yorum bulunuyor. Tüm yorumları okumak için tıklayın.