BELİZE ORMANINDA MACERA

Belize Ormanı'nda macera sporlarına var mısın?

BELİZE ORMANINDA MACERA

Antik Maya kültürünün izlerini taşıyan, yağmur ormanları ve vahşi doğasıyla bilinen Belize, Orta Amerika'nın turizm alanında parlayan ülkelerinin başında geliyor. Meksika ve Guatemala arasında uzanan, Karayip Denizi kıyısındaki bu küçük ülke; coğrafi ve fiziki koşullarının sağladığı imkânlarla da son yıllarda mağaracılık ve kano gibi macera dolu sporlarla ünlenen bir tatil merkezi niteliğindedir. Irmak ve mağaralarla dolu ormanlara ev sahipliği yapmasıyla, bu tarz sporlara elverişli bir destinasyon olan Belize; macera arayan seyahat severler için ideal bir alternatif.

Belize Ormanı

Belize'de, ülke topraklarının yarısından fazlasını kaplayan bitki örtüsünün çoğunu tropikal yağmur ormanları oluşturuyor. Dolayısıyla, orijinal bitki ve çok çeşitli türlerdeki hayvanları barındıran Belize ormanı; ülke için son derecede önem arz ediyor.

Belize Ormanı'nın 300'den fazla kuş ve 130'dan fazla memeli hayvan türünün yaşam alanı olmasını sağlayan faktör ise kuzeyde etkili olan ılıman iklim ve güney bölgelerinin tropikal ikliminin Orta Amerika'da bir geçiş noktası oluşturması. Puma, rakun, geyik, pekari, maymun, timsah, sincap, karıncayiyen, opossum, iguana gibi hayvanların evi olan bu ormanlar; vahşi hayatı yakından görmek isteyenlerin oldukça ilgisini çekiyor.

Mağaralarıyla ünlü Belize

Türkiye'de peri bacaları nasılsa Belize'de de değişik şekillerde ve derinliklerde olan mağaralar öyle bir anlam ifade ediyor. Milyonlarca yıl önce yeraltına sızan yağmur suları ve yeraltından akan ırmakların kayaları aşındırmasıyla oluşan bu mağaralar, benzer yeryüzü şekillerinin dünyadaki en muhteşem örneklerinden.

Mağara denilince akla gelen klostrofobik geçitler, Belize'de yerlerini devâsâ boyutlardaki oyuklara bırakıyor. Yeraltı ırmaklarının bu mağaralardan akması ise muhteşem bir doğa manzarasını gözler önüne seriyor.

Maya kalıntılarının izlerini görebileceğiniz Belize mağaraları, binlerce yıl önce birçok kutsal törene de ev sahipliği yapıyormuş. Özellikle mağara girişlerinde bulunan antik kalıntılar, derinliklerde yer alan çömlek parçalarıyla Maya medeniyetinin geçmişine tanıklık ediyor.

Belize'nin derinlerine yolculuk

Gizemli mağaraların derinliklerine düzenlenen turlar, Belize'ye gelen turistlerin favori etkinlikleri arasında yer alıyor. Hem antik Maya'nın sırlarını keşfedeceğiniz hem de bölgeyi şekillendiren jeolojik süreçleri öğreneceğiniz bu trekking, yerli mağara rehberleri eşliğinde gerçekleştiriliyor. Sık yağmur ormanlarından geçip ırmaklar aşacağınız tura tüm gününüzü ayırmanız gerekiyor.

Kano, bot ve simitlerle keşif turu

Belize'nin tropikal ormanlarında ve mağaralarında dolaşmak, yeraltı ve yerüstünden akan sularla daha da zevkli hâle geliyor. Gerek mağara içlerinde neredeyse boyunuzu aşacak sularla ilerlemek gerek bir mağaradan diğerine giderken yolunuzu kesen ırmaklarla boğuşmak, bölgeyi keşfederken size heyecan dolu dakikalar yaşatıyor.

Belize Ormanı'nı keşfedeceğiniz turlarda en yakın yardımcılarınız ise kano, bot ve simitler. Bol bol ıslanacağınız etkinlikte karşılaşacağınız ırmakları bunlarla geçmek; sık ağaçlar içerisine gömülü olan sular üzerinde eğlenceli, bir o kadar da keyifli bir aktiviteye dönüşüyor.

Belize ülkesi, hem doğal güzellikler hem tarihi özellikler dikkate alınarak birkaç bölgeye ayrılıyor. Macera sever turistlerin tercihi ise tabii ki ormanlar ve nehirlerle canlanan Cayo bölgesi. Cayo nehirlerinde kano ile dolaşmak, uçsuz bucaksız mağaralarda kaybolmak ve ormanlarda belki de şu ana kadar hiç görmediğiniz bir canlı ile karşılaşmak; bölge ziyaretçilerinin aradığı heyecanlar arasında yer alıyor.

Cayo bölgesinde yer alan macera bölgelerinden en öne çıkanlar ise şunlardır:

Actun Tunichil Muknal: Cayo'nun 1989 yılında keşfedilen en yeni mağarası olan ATM, geniş bir Maya eserleri koleksiyonunu muhafaza ediyor. Sularla dolu bir maceraya ev sahipliği yapan mağara turu için iyi bir fiziksel kondisyon şart.

Caves Branch: Başınızda fenerler, altınızda botlarla dolaşacağınız Caves Branch; mağara keşfini ıslak bir deneyime dönüştürüyor.

Black Hole Drop: 300 fit yüksekliğindeki Maya Dağları'ndan belinize bağlı bir iple yağmur ormanlarına iniş yapacağınız aktivite, nefes kesen anlar yaşatıyor.

Chechem Hah Cave: Guatemala sınırı yakınlarındaki mağara, ''ollas'' adı verilen Maya çömleklerinin cevheri.

Barton Creek Cave: Bu mağarada kanoyla yapacağınız turda; doğal köprü, iskelet kalıntıları ve Maya eserleriyle karşılaşacaksınız.

Rio Frio Cave: Mountain Pine Ridge'te yer alan Rio Frio, Belize'de en geniş girişe sahip mağara. Park alanı bulunan mağara bölgesini, hiç de zorlayıcı olmayan bir yürüyüşle gezebilirsiniz.

St. Herman's Cave: Blue Hole Ulusal Parkı'n bir bölümü olan St. Herman's Cave, kolay yürüyüş alanlarıyla tek başına dolaşılması mümkün olan bir mağara.

Flour Camp Cave: Islak bir mağara olmayan Flour Camp Cave'i; 2-3 saatlik bir tur. 2 saatlik bir ata binme ile 40 dakikalık yürüyüş veya kısa bir araba yolculuğundan sonra 40 dakikalık bir gezi ile bu mağarayı ziyaret edebilirsiniz.

Belize Ormanı maceraları için yanınıza almanız gerekenler:

Mevsime uygun giysiler
Sağlam bir ayakkabı ya da sandalet
Böcek kovucu
Dürbün
El feneri ve yedek pil
Kamera
Bol su

Ne zaman gidilir?

Tatillerinden güneşi eksik etmek istemeyenler, Belize'ye eylül-mayıs arasında gitmeli. Ülkede haziran-eylül arasındaki aylar, çoğunlukla yağışlı. Tropikal iklimin hâkim olduğu Belize'deki sıcaklık ise 12-33 derece arasında değişiyor. Yılın en sıcak zamanları, şubat ve mart aylarına rastlıyor.

Nasıl gidilir?

Belize, vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor. Yalnız; ülkeye Amerika üzerinden geçecekseniz, ABD vizesi almanız şart. Dolayısıyla vize işleriyle uğraşmak istemiyorsanız, yolu biraz uzatıp Meksika üzerinden gidebilirsiniz.

THY'nin Belize City'e aktarmasız seferleri de en çok tercih edilen ulaşım alternatiflerinden. Belize City'nin 10 mil kuzeyinde bulunan Philip S. W. Goldson Uluslararası Havaalanı ise macera ülkesindeki ilk varış noktanız.

 

 
Okuyucu Yorumları

Bu habere ilk yorum yazan siz olun!

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış